Brno Analog Weekend

Po úspěšných workshopech vyvolání filmu jsem si řekla, že zkusím vytvořit něco více komplexního a tak přišel na řadu Brno Analog Weekend. 

Jednalo se o dvoudenní workshop, který jsem pojala jako základy analogové fotografie od A do Z. Například, jak aplikovat pojmy jako clona, ISO, rychlost závěrky, co je to kompozice, jaké jsou typy a druhy filmů, jak archivovat negativy, čím můžeme nahradit chemikálie při vyvolávání, skenování negativů a mnohem víc.. 🎞

1. den

S Jančou jsme se sešly dopoledne ve studiu, kde jsme probraly teorii, vysvětlily si nastavení fotoaparátu, základy kompozice a po kávě a menším občerstvení jsme se vydaly do města fotit. Na focení analogem je ideální klid a čas, zbytek procesu byl tedy v plánu na neděli.

2. den

Sraz byl opět ve studiu, kde jsme se pustily do vyvolání filmů. Učím jak vyvolat film bez zbytečné chemie, takže přišel opět na řadu caffenol, směs kávy, vitaminu C a prací sody. ✌️ Tento způsob vyvolání je jednoduchý, ekologický a funguje skvěle. Po vyvolání a sušení se film archivuje a můžeme skenovat. 

Nových informací bylo opravdu hodně, takže rozdělení do dvou dnů se osvědčilo. Už se těším, až tento kurz znovu zopakuji a mezitím se můžete podívat na pár výsledných fotografií. 

Děkuji Janči za skvělé dva dny a její krásné hodnocení workshopu: ”Kurz s Veronikou byl perfektní! Poradila i vysvětlila. Velmi příjemné odpoledne v rukou profesionální fotografky. Vřele doporučuji!”

💕 Veronika


Women - fotografický projekt

Sbírka portrétů, oslava všech krásných a silných žen, které ve svém životě potkávám. Miluji fotografování žen a je mi ctí, že s nimi můžu trávit svůj čas.

Tento projekt zkoumá také estetické pojetí subjektivní a objektivní krásy. Její pojetí není zcela jednotné. Krása a její vnímání je zajímavým jevem, a z toho důvodu jsem se rozhodla věnovat se tomuto fenoménu v rámci svojí fotografické práce.

Obecně lze konstatovat, že univerzální definice krásy není možná, už proto, že se jedná o natolik abstraktní a zároveň ryze subjektivní pojem.

A já jsem si uvědomila toto:

..nejsem typ fotografa, který Vás bude nastavovat a říkat Vám, jak se máte tvářit. Protože to není skutečný život.

Skutečný život je v přítomném okamžiku, skutečný život jsou nefalšované emoce, skutečný život je jít venčit psa, i když venku prší, skutečný život je když si dovolíte být sami sebou, ve svém přirozeném stavu.

Protože pokud je jedna věc, kterou vím jistě, je to ta, že autentičnost je tím nejspolehlivějším způsobem, jak vypadat krásně.

Být sama sebou není jít si koupit nové šaty jen na toto focení, učesat a nalíčit se způsobem, na který nejste zvyklá, vzít si podpatky, i když je skoro nikdy nenosíte, jen proto, abyste na fotkách vypadala líp.

Být sama sebou je když si oblečete šaty, které nosíte pořád, protože jsou Vaše nejoblíbenější, když máte jen řasenku a lesk na rty, když si užíváte ty malé chvilky štěstí ve Vašem životě, nejen ty velké.

Protože žádný okamžik není významnější než jakýkoli jiný, žádná osoba není zajímavější než kterákoli jiná a protože nejkrásnější jste když jste sama sebou.

Tyto ženské portréty jsou výpovědí pravdy. Pravdy, že každá žena je krásná, každá je jedinečná. A v dnešní době, která volá po dokonalosti a tím až po jakési unifikovanosti, je potřeba se zastavit, zamyslet se a ocenit ženskou rozmanitost, která je ve své podstatě dokonalá.


*Budu postupně doplňovat galerii zde. Pokud chcete být součástí tohoto projektu, budu ráda když mi napíšete zprávu.

❤️ Veronika


Caffenol workshop #1

První workshop je za mnou a tak bych Vám ráda přiblížila jeho průběh. Vše šlo podle plánu a níže přidávám pár fotek z procesu. Děkuji @terezakrups za návštěvu a těším se na příště. :)

V první fázi se založí exponovaný film do vývojnice a připraví se roztok kávy, prací sody a vitamínu C. (Terka byla moc šikovná a i když neměla žádné zkušenosti, film se jí povedlo založit správně hned na poprvé.) Podle použitého filmu vypočítáte poměry a dobu vyvolání. 

Díky tomu, že caffenol neobsahuje žádné chemikálie, můžeme směs po vyvolání vylít do odpadu a film ihned vyprat. Poté přichází řada na ustalovač, tam se chemii nevyhneme, ale výhodou je alespoň to, že ho můžeme použít opakovaně. Poté opět film vypereme a necháme usušit. 

Celý workshop zabere cca 2 - 3 hodiny včetně přípravy. Jakmile je film suchý, můžeme ho  archivovat a připravit na skenování, kterému dávám osobně přednost. Vyvolávání fotek v temné komoře miluji, ale v zájmu šetření vody tento způsob využívám spíše vyjímečně. 

Workshop je pravidelný, takže pokud si vyvolání chcete vyzkoušet a naučit se něco nového, rezervujte si termín zde nebo na emailu [email protected]

Budu se těšit na setkání! :)

Veronika

Using Format